Yunanistan alarma geçti

İsrail-Hamas arasındaki çatışmalar nedeniyle alarma geçen Yunanistan’ın EYP ve terörle mücadele birimleri, İsrail’in Atina Büyükelçiliği de dahil olmak üzere başkent Atina’daki İsrail hedeflerinin korunmasına yönelik özel önlemler belirledi. Ülke genelindeki göçmen kamplarında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Ülkede yaşayan Filistinli göçmenlerin gözlem altında tutulması, havaalanlarında Orta Doğu’dan gelen girişlerde kontrollerin üst seviyeye çıkarılması, ülkedeki İsrailli turistlerin gözetiminin sağlanması gibi önlemlerin alınması planlandı.

Filistinlilerin ülkede düzenleyeceği eylemlerde de güvenlik önlemlerinin sıkılaştırılmasına karar verildi.

YUNANİSTAN’DAN 5 MADDELİK ÖNERİ

Avrupa Birliğinin Körfez Ülkeleri Konseyi ile bugün gerçekleştirdiği toplantının ardından konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, toplantının İsrail-Filistin çatışmasının gölgesinde geçtiğini ifade etti.

Yerapetritis, Körfez ülkelerinin temsilcileri ile birebir görüşmeler gerçekleştirdiğini, Mısır ve Ürdün Dışişleri Bakanları ile de telefonda görüştüğünü vurguladı.

Düşmanca tavırların son bulmasının asıl hedef olduğunu ifade eden Yerapetritis, şiddet kısır döngüsünün kırılması ve tansiyonun düşmesi için bugün görüştüğü ülke temsilcilerine Atina’nın 5 maddelik bir plan önerdiğine işaret etti.

Yerapetritis, planı, “başta sivillere karşı yapılan düşmanca tavırların sona erdirilmesi, rehin alınan herkesin hemen serbest bırakılması, sağlık gibi kritik hizmetlerden yararlanılabilmesi için insani koridor açılması, AB ve Körfez ülkelerinin saldırıları kınaması, sorunun temelini ele alacak uluslararası bir forum oluşturulması” olarak açıkladı.

DESTEK GÖSTERİSİ

Yunanistan’ın Selanik kentinde Filistin’e destek gösterisi düzenlendi.

Aristotelus Meydanı’nda toplanan çeşitli sol grup ve Filistinliler, ellerinde bayrak ve pankartlarla Filistin’e destek mesajı verdi.

“Kahrolsun İsrail”, “Yaşasın Filistin” şeklinde slogan atan eylemciler, “ABD, İsrail’e yardımlarını kes” yazılı pankartlar taşıdı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylem, Selanik’teki ABD Başkonsolosluğu önünde son buldu.

Göstericiler eylemin ardından olaysız dağıldı.

Benzer gösteriler, Yunanistan’ın çeşitli şehirlerinde de düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x