Uykunuzu almak istiyorsanız yatarken yapmayın! Karanlıkta olmak en iyisi

KİLO PROBLEMLERİ

Geceleri açık kalan yapay ışık metabolizmanın yavaşlamasına neden olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ve 43 binden fazla kadını inceleyen bir araştırma, televizyon karşısında uyuyanların daha fazla kilo aldığını ortaya çıkardı.

ŞEKER HASTALIĞINA DAVETİYE

Araştırmacılar, uyku sırasında ışığa maruz kalmanın kan şekeri dengesini olumsuz etkilediğini ifade ediyor. Uzmanlar da bu nedenle geceleri karanlık odada uyumanın daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Orta seviye aydınlık bir odada uyumak bile diyabet riskini artırıyor.

DENGESİZ HORMONLAR

Tek bir ışık kaynağı bile hormonal dengeyi değiştirebiliyor. Akıllı telefonlardan, televizyonlardan veya bilgisayarlardan gelen ışık melatonin eksikliğine sebep olabilir. Bunun yanı sıra, vücudun diğer biyolojik süreçleri de bozulabilir.

PSİKOLOJİK PROBLEMLER

Bir araştırma, geceleri ışığa maruz kalmanın depresyon riskini artırdığını ortaya koydu. Sirkadiyen ritmin bozulması da, var olan depresyon semptomlarını kötüleştirebiliyor. Gün içerisinde daha zinde hissetmek ve sağlık sorunları yaşamamak için yeteri kadar uyumak ve uykunuzu almak oldukça önemli. Uyku kalitenizi korumak içinse karanlıkta uyumaya özen göstermelisiniz.

KALP HASTALIKLARI

Melatonin sadece vücut ısısını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncını da düşürür. Uyku sırasında ışığa maruz kalırsanız melatonin üretiminiz baskılanmış olur. Bu da kan basıncınızın yükselmesine neden olabilir. Bu dalgalanmalar, kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir. Ayrıca yapılan araştırmada oda ışığında uyuyanların uyku sırasındaki kalp atım hızları, karanlıkta uyuyanlara göre daha yüksek ölçüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x