Kandaki kiri çamaşır suyu gibi söküp atıyor! Kolesterol düzenleyen damar dostu besinler

Sağlıklı bir vücuda ve yaşama sahip olmak için dengeli ve yeterli beslenmek olmazsa olmazlardan. Özellikle tüketilen besinler ise hem kan hem de damar sağlığını birebir etkiliyor. Öyle ki bazı besinler vücuttan pis kanın atılmasını sağlarken kalp damar sağlığını da iyileştiriyor. İşte kan temizleyen besinler.

Sarımsak

Yapılan araştırmalar sarımsak tüketen insanlarda daha az kalp damar hastalıkları görüldüğünü tespit etti. Sarımsak içerdiği faydalı vitamin ve mineraller sayesinde kandaki fibrin ve plak yapılarının oluşmasının önüne geçiyor.

Zerdeçal

Zerdeçal, iltihaplanmanın önüne geçen ‘curcumin’ maddesini içerir. Bu damarlar sertleşmeye neden olan iltihabı önler ve yağ birikimini azaltır.

Kişniş

Kişniş kalp ve damardaki yaralanmaları ve hasarları iyileştirir. Damar sertliği ve kolesterolü önlemeye yardımcı olur.

Ceviz

Kalp damar sağlığı için vazgeçilmez besinlerden biri olan cevizin yağı da en az kendi kadar faydalı. Damar esnekliği için önem arz eden ceviz, kolesterol düzenlemeye de yardımcı oluyor.

Acai üzüm

Kolesterolü önleyen acai üzümü kan akışını da dengeler. Kalp için faydaları saymakla bitmeyen acai üzümü yüksek miktarda antioksidan içerir ve bu nedenle sağlıklı bir besin olarak kabul edilir.

Karahindiba

Yol kenarlarında ve bahçelerde sıklıkla rastladığımız yabani bir ot olan karahindiba, sindirim sistemini toksinlerden temizleyen besin maddeleri ve antioksidanları barındırır.

Ayrıca karaciğer hastalıklarına karşı korur ve kandaki toksinleri temizler. Aynı zamanda kemik ve kas desteklemekle kalmaz kan şekerini de dengeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x