İsrail’in Lübnan’a karşı beyaz fosforu kullanmasından BM oldukça endişeli

BM, İsrail’in güney Lübnan’a düzenlenen bir saldırıda ABD tarafından sağlanan beyaz fosfor mühimmatını kullandığını öne süren bir rapordan “çok kaygılı” olduğunu söyledi.

BM sözcüsü Stephane Dujarric:

“Bu tür yangın çıkarıcı mühimmatların özellikle nüfuslu bölgelerde herhangi bir şekilde kullanılması konusunda açıkçası çok endişeliyiz. Ancak bu konuda sizinle paylaşacak başka bir şeyim olup olmadığını göreceğiz” dedi.

AMERİKA’NIN TEPKİSİ

ABD ise bu konuda  “Raporları gördük. Kesinlikle bu konuda endişeliyiz. Biraz daha fazlasını öğrenmek için sorular soracağız” dedi

Washington Post, 16 Ekim’de İsrail’in  sınırına yakın bir Lübnan kasabası olan Dheira’ya düzenlediği ve en az dokuz sivilin yaralandığı saldırıyı bildirdi.

“İSRAİL’E KARŞI SUÇ DUYURUSU”

Anadolu, beyaz fosfor bombalarının Gazze’de sivillere karşı kullanıldığını gösteren fotoğraflar da çekerken, çok sayıda avukat bunların İsrail’e karşı suç duyurusunda delil olarak kullanılabileceğini söyledi.

7 Ekim’den bu yana, İsrail güçleri ile Hizbullah savaşçıları arasında, iki tarafın 2006’da tam kapsamlı bir savaşa girişmesinden bu yana yaşanan en ölümcül çatışmalarda, aralıklı olarak yaşanan silahlı çatışmaların ortasında, Lübnan ile İsrail arasındaki sınır boyunca gerilim alevlendi.

Sınır gerilimi, Filistinli grup Hamas’ın sınır ötesi saldırısının ardından İsrail’in Gazze’ye askeri saldırısı sırasında ortaya çıktı.

KAYNAK: TRT WORLD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x