İbn-i Sina yüzyıllar önce övüyordu! Dışı dikenli, içi birçok ilacın ham maddesi

Tatlı ve hafif ekşi bir tada sahip olan bu meyve içeriğinde C, B vitaminleri, antioksidanlar ve mineraller taşır. Taze olarak tüketilebileceği gibi, farklı versiyonlarda da tercih edilebilir. Dünya genelinde sağlıklı meyveler arasında anılıyor.

Hem çiçek açabilen hem de meyve veren özelliği sayesinde birçok kişi tarafından merak edilir. Yıllar önce İbn-i Sina tarafından önerilen bu meyve eski dönemlerde de diğer meyvelerden daha besleyici görülmüş.

Yaz mevsiminde olgunlaşan kaktüslerden toplanarak elde ediliyor. Çiftçiler tarafından dikkatle ve özenle toplanan bu meyvenin dikenlerinin zarar vermemesi için sabahın erken saatlerinde hasat edilmesi gerekiyor.

Dikenli incir olarak da anılan meyve yüzyıllar boyunca birçok ilacın yapımında kullanılmıştır. Besleyici bu özelliği meyvenin daha değerli olmasını sağlamıştır. İçerdiği antioksidanlar vücuttaki zararlı toksinleri atmada etkili bir rol oynar.

İçerisindeki C ve B vitaminleri özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Hastalıklara yakalanma riskini düşürürken, hastalığı atlatmanız için ekstra fayda sağlayabilir. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

Yapılan bazı çalışmalara göre kaktüs meyvesi kolesterol seviyesini dengeleyebilir. İçerisindeki bol miktarda lif, sindirim sistemini düzenleyebilir ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kaktüs meyvesinin kan şekeri seviyelerini düşürebileceği düşünülüyor. Bu durum en çok tip 2 diyabet rahatsızlığı yaşayan kişiler için önemlidir. Kaktüs meyvesi tüketimiyle insülin hassasiyeti artarak, kan şekeri kontrol altında tutulabilir.

Sindirim problemlerinin önüne geçen kaktüs meyvesi kabızlığı önleyebilir. Bağırsak sağlığını olumlu yönde etkileyen meyve, beslenme düzenine de etki eder. Tokluk hissi sağlayarak iştah problemlerinin önüne geçebilir.

KAKTÜS MEYVESİ NASIL YENİR?

Kaktüs meyvesini kesmeden önce, dikenleri iyice temizlemek önemlidir. Dikenleri çıkarmak için eldiven kullanabilirsiniz. Kabuğun iç kısmını da iyice yıkayarak diken kalıntılarını temizlemeyi unutmayın. Temizlenmiş kaktüs meyvesini dilimleyebilir veya küp küp doğrayabilirsiniz.

Tercihinize bağlı olarak kaktüs meyvesini doğrudan tüketebilir, salatalara, meyve salatalarına ekleyebilirsiniz. Hafif tatlı olan bu meyve yoğun su içeriğiyle ferahlatıcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x