Dünyaca Ünlü Yatırım Bankası TL Tavsiyesini Duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) New York’taki yatırımcı toplantıları önemli bir gündem maddesi olarak öne çıkarken, UBS analistleri tarafından hazırlanan bir raporda, 23 Kasım’dan itibaren 3 aylık forward aracılığıyla Dolar/TL’de kısa pozisyon tavsiyesi verildi.

Bloomberg’te yer alan habere göre UBS ekibi, dolar/TL’nin orta vadede forward işlemlere karşı hâlâ aşağı yönlü bir eğilime sahip olduğunu düşünüyor.

Raporda, uzun süreli yüksek negatif reel faiz döneminin sona ermesi, zayıflayan iç talep ve altın ithalatına yönelik teşviklerin azalması, 2024 yılı için 39 milyar dolarlık cari açık projeksiyonu üzerinde aşağı yönlü risk oluşturduğu belirtildi. UBS ekibi, Aralık ayı öncü ticaret açığı verilerinin ticari dengesizliklerin yavaşça iyileşmekte olduğunu gösterdiğini ve portföy girişleri için düşük yabancı katılım seviyelerinden faydalanma potansiyeli olduğunu ifade etti.

Raporda ayrıca, geçen yıl Temmuz ayında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan 50 milyar dolarlık anlaşma nedeniyle “diğer yatırım” girişlerinin önümüzdeki çeyreklerde de devam etmesinin muhtemel olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x