Daha temiz ev ürünleri için 3 yöntem! ‘Ütüye tuz basmak kirece son veriyor’

1- Sararmış yastıklar

Yastık kılıflarınızı belirli periyodlarla değiştirmeye özen gösterseniz bile bazen yastıkların iç yüzeyinde sarı lekeler oluşabiliyor. Bunların genel nedeni ter ve havasızlık olarak yorumlanıyor. Peki yastıkların yüzeyindeki sarı lekelerden nasıl kurtuluruz?

1 su bardağı toz çamaşır deterjanı, 1 su bardağı ufalanmış bulaşık makinesi tableti, 1 su bardağı çamaşır suyu, 1 su bardağının yarısı kadar boraksı karıştırıp içine 1 su bardağı sıcak su ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı yastık yüzeyindeki sarı lekelerin üstüne dökerek yastığınızı yıkayın ve işte bu kadar! Artık ilk günkü gibi bembeyaz yastıklarınıza merhaba diyebilirsiniz.

2- Musluk ve duş başlıkları

Son zamanlarda çeşitli sosyal medya platformlarında temizlik tüyoları adı altında paylaşılan videolarda musluk ve duş başlığı temizliğine dair değişik deneyimlere şahitlik ettik. ‘Gerçekten bu kadar kir nereden geld?’ dedirten o görüntüler tamamen doğru. Musluklar ve duş başlıkları suyun içerdiği kireç sayesinde bazen beklenmedik bir şekilde pislenebiliyor. Peki bu sorunu ortadan kaldırmak için nasıl bir yöntem denemek gerekir?

Bir poşetin içine sirke dökün. İçi sirke dolu poşeti musluk ve duş başlığınıza bir lastik yardımıyla geçirin. Hava ile teması geçilmiş musluk veya başlığı bu sirkeli suda yaklaşık 1 saat bekleyin. Bir saatin sonunda poşetin içinde kirlerin aktığını göreceksiniz. İşte bu kadar basit.

3- Ütü

Gelelim evimizin temel taşlarından biri olan ütünün temizliğine. İçerisine koyduğumuzun suyun barındırdığı kireçten kaynaklı olarak bazen ütü yaparken kıyafete küçük küçük tozların döküldüğünü görürsünüz. Tam da o anda ütünüz size içini temizlemenizin gerektiğinin sinyalini veriyor olabilir. Yeni nesil ütülerde kireç temizleme hazneleri olsa da bazı eski tip ütülerin kireçten arındırılması için gerçek bir yönteme ihtiyaç vardır.

Ütünüzü kireçten arındırmak için ihtiyacınız olan tek şey sofra tuzudur. Ütü masanızı kağıtla örtün ve üzerine biraz tuz serpin . Ütüyü açın ve maksimum ısıya getirin. Buhar fonksiyonunun kapalı olduğundan ve ütünün içinde su olmadığından emin olun. Isıtılmış ütüyü tuzun üzerine sürün. Yüzeydeki tüm kirler hızlı ve kolay bir şekilde çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x