CHP 14 Ocak’ta Tandoğan Meydanı’nda: Demokrasiye sahip çıkıyoruz

ANKARA – Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararını uygulamamasının ardından olağanüstü gündemle bir araya gelen CHP Parti Meclisi, yaşanan krize ilişkin bir dizi karar aldı.

Toplantının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ülkenin olağanüstü günlerden geçtiğini ifade ederek, “Dün alınan kara bizim yerel seçim gündemiyle toplanmamızı olanaklı kılmadı” dedi. Özel aday belirleme gündemli toplantının önümüzdeki hafta çarşamba günü yapılmasının planlandığını söyledi.

CHP Parti Meclisi’nin “sivil darbe girişimini” gündemine aldığını ifade eden Özel, “Dün Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin adlığı karar Can Atalay’ın salıverilmemesine, dokunulmazlık hakkından yararlanmamasına dair bir kriz olarak görülmekle beraber bunu çok aşan bir noktaya gelmiş durumdadır” dedi.

‘GEZİ DAVASI ERDOĞAN’IN SİYASİ KİN DAVASIDIR’

Can Atalay’ın Gezi Davası’ndan yargılandığını hatırlatan Özel, “Gezi Davası baştan aşağı hukuksuz bir davadır. Gezi Davası Erdoğan’ın siyasi kin davasıdır. Gezi Davası Erdoğan’ın kendisini meşrulaştırmak için suçsuz insanları cezalandırdığı bir davadır” diye konuştu.

Gezi’den dolayı haksız yere yargılananlardan birinin Can Atalay olduğunu ifade eden Özel, “Can Atalay Hatay’dan milletvekili seçilmiştir. Kararı Hataylılar vermiştir. Can Atalay milletvekilliği için başvurduğunda ona milletvekili olabilirsin diye evrak verilmiştir. Can Atalay da YSK’ya başvurmuştur, ismi birleşik oy pusulasına yazılmıştır. Seçilince adına düzenlenen mazbata vekiline verilmiştir” diyerek Atalay’ın seçilme sürecindeki tüm aşamaları özetledi.

Can Atalay’ın hala tutuklu bulunmasının sadece Can Atalay meselesi olmadığını ifade eden Özel, “Mesele birinin kin davası, kan davası uğruna kendi yetkilerini aldığı bu anayasanın bir maddesini hiçe sayma meselesidir. O madde 153’üncü maddedir” dedi.

‘BUGÜN ANAYASA 153’Ü YIRTIP ATAN YARIN 75’İ YIRTAR’

Özel sözlerine şöyle devam etti: “Tehlike şudur; bugün 153’üncü maddenin yırtılıp atılmasına ses çıkarmazsanız bir gün gelirler 75’inci maddeyi yırtıp atarlar. Bugün AYM yok hükmündeyse yarın 75’i yırtıp atarlar Meclis yok hükmündedir. Bir gün 101’i yırtıp atarlar, cumhurbaşkanı yok hükmündedir.”

“Anayasa yoksa devlet yoktur, devlet yoksa düzen yoktur” diyen Özel, “Bir ülkede iktidar devleti ve düzeni savunmak durumundadır. Bugün devleti inkar etmek devleti yönetmekle görevlendirilmiş birine ve onu destekleyen Devlet Bey’e düşmez” dedi.

CHP: SAHİP ÇIKIYORUZ, 14 OCAK’TA TANDOĞAN MEYDANI’NDAYIZ

“CHP olarak halkımızın birlik beraberliğine sahip çıkıyoruz, Demokrasiye, adalete sahip çıkıyoruz, Halkın iradesine, meclis iradesine sahip çıkıyoruz, Biz demokrasiye, memlekete, Hatay’a, bu ülkenin geleceğine sahip çıkıyoruz diyen Özel, partisinin atacağı adımları da şöyle sıraladı:

“İstanbul 13’üncü ACM üyeleri hakkında HSK’ya, Yargıtay 3’üncü ceza dairesi hakkında Yargıtay birinci basamak başkanlık kuruluna başvurumuzu yapıyoruz. Bu beş hakiminin görevden alınmalarının anayasal görev olduğunu hatırlatıyoruz.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığını bu kararı görüşmek üzere Yargıtay Ceza Kararına götürmeye çağırıyoruz. Bu ayıba, bu rezalete, adalet cellatlığına Yargıtay’ın bütün üyelerinin ortak edilmesini asla kabul etmiyoruz.

Ayrıca tüm muhalefet partilerinin toplandıklarında katılacaklarını bildirdikleri 9 Ocak 2024 Salı günü saat 15:00’te genel kurul toplantı çağrısını yapıyoruz.

14 Ocak Pazar günü demokrasiye, geleceğimize, anayasaya, emeğimize, ülkemize sahip çıkacağımız büyük mitingi 14 Ocak Pazar günü saat 13:00’te tüm vatandaşlarımızı Tandoğan Meydanı’na davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x