Barış Atay: TİP’in Hamas’la aynı çizgiye gelebileceğini düşünmek abartı

Önceki dönem Türkiye İşçi Partisi Milletvekili olan Barış Atay, Fatih Altaylı’nın Youtube kanalına konuk oldu.

Milletvekili olduğu dönemle ilgili konuşan Atay, Meclis’teki konuşmalarıyla ilgili, “İnanmadığımız hiçbir şey söylemedik. Bence insanlarda etki bırakan şey de kendilerinin inandığı şeyi birilerinin söylüyor olmasıydı” dedi.

‘YANLIŞ YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM, CAN’IN ÇIKACAĞINA İNANIYORUM’

14 Mayıs seçimlerinde adaylık sırasını Gezi tutuklusu Can Atalay’a bırakmasıyla ilgili konuşan Atay, “Doğru yaptığınızı düşünüyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kesinlikle. Hiçbir soru işaretimiz yok. İşe yaramadığını sadece cezaevinden salıverilmemiş olması üzerinden değerlendirirsek oradaki politik aksiyonun hiçbir anlamı olmaz. Bu bir mesajdı. Can bir sembol. Birçok arkadaşımız gibi Gezi Davası’ndan tutuklu. Ve Hatay halkının depremden sonra yaşadığı sıkıntıların hakkını savunabilecek bir ismi aday gösterdik. Bazı söylentiler tabii ki çıkıyor, ‘Niye cezaevinden çıkacağını bilmediğiniz birini aday gösterdiniz’, ‘Barış zaten siyaseti bırakmak istiyordu’, ‘Parti içinde sorun var’ gibi. Bunların hiçbiri doğru değil. Biz baya araştırdık, İstanbul’dan sonraki en büyük seçim bölgesi olan Antalya’dan aday oldum. İki vekil çıkarmak için 140-145 bin civarında oy gerekiyordu. Ve kamuoyu yoklamalarına göre son 4 güne kadar TİP orada o oyu alıyordu. Son 4 günde kendini muhalefette konumlandıran bazı partilerin stratejik oy garabeti başladı. Gerçekten bunun olması olasılığına karşı siyaseten gerçekten benimsemedikleri isimlere oy verdiler. Biz de hesapladığımızın gerisinde kaldık. Partinin tutumunu çok net ortaya koyan bir tutumdu bizimkisi. Yanlış yaptığımızı düşünmüyorum. Can’ın çıkacağına da inanıyorum.”

‘ASIL STRATEJİK HATA CHP’NİN BİZİM İTTİFAKIMIZDA OLMAMASI’

CHP’nin TİP’e Millet İttifakı’na katılması ve seçimlere kendi listesinde girmesi için teklif götürdüğü iddialarına da yanıt veren Atay, “Strateji hatası yaptığınızı düşünüyor musunuz?” sorusunu CHP’den kendilerine öyle bir teklif gelmediğini, kendilerinin de öyle bir talebi olmadığını belirterek., “Asıl stratejik hata, CHP’nin bizim Emek ve Özgürlük İttifakı tarafında olmamasıdır” diyerek cevapladı.

‘SOSYETİK SOL’ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

“TİP’i tırnak içinde ‘sosyetik sol’ olarak görenler var, bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu Atay şöyle yanıtladı:

“TİP’in işçiler arasında örgütlendiğinden çok daha gelir düzeyi yüksek kesim arasında örgütlendiğine yönelik eleştiriler duydum. Doğrudur. Ama bu TİP’in koyduğu hedefin yanlışlığıyla ilgili değil ki. Türkiye’deki siyaset biçiminin nasıl dejenere olduğuyla alakalı. Türkiye’deki işçi sınıfı profilinin 80 darbesinden beri sağcılaştırılmasına atıfta bulunmadan bunu söylerseniz havada kalır eleştiriniz. Eleştirilerin altında olan şeyi görmüyor değiliz, biz de görüyoruz. Fakat bu ülkedeki toplumsal yapının dönüşümüyle de alakalı. 5 yıldır birçok işçi direnişine katıldım. Birçoğu sağ partilere oy veren insanlardı. Biz gittiğimizde ‘Ben sizi 1 gün önce terörist olarak görüyordum, bir tek siz geldiniz’ diyen vardı. Sonuç olarak insanlar hayatını idame ettirmek zorunda, bunu anlayabiliyorum.”

‘İKTİDARIN DEĞİŞECEĞİNE İLK DEFA İNANMIŞTIM’

Altaylı’nın “Seçimlerde iktidar değişikliği olabileceğine inanıyor muydunuz? sorusuna, “Ben ilk defa inandım. Belki çok naif baktım, belki o umuda tutunmak istedim, belki de gidişatı yanlış okudum. Ama bence AKP ilk defa bir kaybetme korkusu yaşadı. Kendileri de bu sonucu beklemiyordu. Ben adayın ismiyle yanlış-doğru üzerine bir analoji kurmayı da yanlış buluyorum. ‘Birinin karizması yok, başkan olamaz’ diye bir eleştiri olmaz. ‘Bu ülkede birisi Alevi olduğu için seçilemez’ cümlesi ettirilmemeli” yanıtını verdi.

‘TİP’İN HAMAS’LA AYNI ÇİZGİYE GELEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK ABARTIDIR’

TİP’in Filistin’e destek açıklamasına gelen eleştirilere de yanıt veren Barış Atay, şöyle konuştu:

“Herhangi bir sosyalist partinin Hamas’la aynı çizgiye gelebileceğini düşünmek abartıdır. İnsanların hassasiyetini anlıyorum. Ben partinin üyesiyim ama partinin kurumsal yapısı ayrı. İnsanların yanlış anlama ihtimali üzerinden bir kez daha değerlendirip daha doğru bir açıklama yapıp yapmamak değerlendirilebilirdi. Fakat TİP’in orada söylediği şuydu, Filistin’de yıllardır süren bir mücadeleden bahsediyoruz. Hamas’ın siyasal İslamcıların destekleriyle bugünlere geldiği de doğrudur. Bizim söylemeye çalıştığımız şuydu, Filistin’de bir mücadele sürüyor, Filistin halkının mücadelesini destekliyoruz. Fakat sivillere yönelik herhangi bir saldırıyı desteklememiz mümkün değil. Bizim Hamas’la aynı çizgide olmadığımızı anlatmamız bile zül.”

RÖPORTAJIN TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x