Sonunda beklenen karar geldi! Ülkede TikTok yasaklanıyor

Amerika’nın TikTok’a karşı yapıcı adımlar atmasının ardından, Avrupalı ülkeler de harekete geçti. Daha önce Avrupa Komisyonu üyeleri için yasaklanan TikTok, şimdi de Fransa’nın radarında. Fransa hükümeti, TikTok ve benzeri sosyal medya uygulamalarının bakanlar tarafından kullanılmasını engellemeyi planlıyor.

Fransa, yönetim kabinesi için sosyal medya kısıtlamasına gitmek istiyor. Bu kısıtlamaların başında ise bakanların kişisel telefonlarında TikTok veya benzeri uygulamaların kullanılmasını engellemek yer alıyor. Çin merkezli ByteDance’e ait uygulamanın oluşturduğu güvenlik risklerine ilişkin endişeleri takip ediyor. TikTok, Fransa’daki devlet cihazlarında halihazırda yasaklı durumda.

Uygulamanın kişisel cihazlarda kullanılmasının da güvenlik tehdidi oluşturabileceği düşünülüyor.

Fransa, TikTok ve Çin merkezli diğer uygulamalara yönelik bu endişeleri gidermek için yeni bir yönerge üzerinde çalışıyor. Fransa hükümet sözcüsü Olivier Veran, endişelerinin özel olarak TikTok’la bağlantılı olmadığını vurguladı. Ancak bakanların kişisel telefonlarının sosyal medya ile uyumlu olmadığının altını çizdi.

TikTok, kullanıcı verilerini işlemesi ve Çin hükümetiyle bağları nedeniyle dünyanın dört bir yanında yoğun incelemelere maruz kaldı. Uygulama, birçok ülkede yasaklara ve kısıtlamalara tabi tutuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir