Mansur Yavaş Belediye Meclisine Ateş Püskürdü: “Bizi Engellemek için Halkın Sağlığı ile Oynuyorlar!”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını aldığı Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi için belediye meclisinde istenen kredinin reddedilmesine tepki gösterdi. Yavaş, bu durumun insan sağlığıyla oynanmasına yol açtığını belirtti ve ‘Bizi engellemek adına insanların sağlığı ile oynuyorlar’ şeklinde sert bir ifade kullandı. Bu durum, insan sağlığının politik çekişmelerin önüne geçirilmesi gerektiği konusunda önemli bir hatırlatma oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay verdiği Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki Cumhur İttifakı üyeleri tarafından reddedildi.

Bu durum, proje için kredi talebinin karşılanmamasına neden oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bu durum karşısında hoşnutsuzluğunu dile getirdi.

Basın mensuplarıyla birlikte tesisin ziyaretini gerçekleştiren Yavaş, Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Yavaş, 30 milyon kişinin sağlığının riske atıldığını belirtti ve şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasına rağmen proje bazlı kredi talepleri Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önce reddedildi, sonra da veto üzerine ertelendi. Belediye yönetimi, Mansur Yavaş’ı engelemek adına 30 milyon insanın sağlığı ile oynuyor. Ankara Çayı dâhil Sakarya’dan sulama yapan on binlerce insan bu suyu kullanıyor.”

“Atık su İstanbul’a kadar ulaşıyor.”

“Arıtılan ve arıtılamayan Ankara’nın atık suyu Ankara Çayı’na karışıyor. Oradan Sakarya Nehri’ne ve İstanbul Ömerli Barajı’na gidiyor. Sincan, Yenikent ve Polatlı halkı Ankara Çayı’ndan sulama yapıyor. Buralarda yetişen sebzeler de Ankara ve civar illere gönderiliyor. Belediye Meclisi’nden kapasite artırılması için 536 milyon lira kredi kararı çıktı ama halen hiçbir işlem yapılmadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x