Japonya dijital yen çalışmalarını hızlandırıyor

Investing.com – Japonya Maliye Bakanlığı, merkez bankası dijital para birimi formundaki dijital Yen’in fizibilite araştırmaları için bir uzman paneli oluşturmayı planladıklarını bildirdi. 

Oluşturulacak panel ile son iki yıldır Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından devam eden kavram ispatı testlerinin bulguları değerlendirilecek. Bununla birlikte BOJ ve testlere katılan diğer finansal kuruluşları içeren bir grup ile dijital yen için pilot çalışmalara başlanılması planlanıyor. 

BOJ, henüz dijital yen tedavülünü gündemine almadığını beyan etse de ülkenin maliye bakanlığı olası bir dijital yen lansmanı için hazır olmak adına uzman görüşlerini dinlemek istiyor. Yerel haber kaynaklarına göre bu yıl G7 ülkelerinin başkanlık görevini yürütecek olan Japonya’nın kripto para sektörü için daha sıkı düzenlemeler getirmesi bekleniyor. Japonya’nın ayrıca bu düzenlemelerin küresel çapta uygulanması için çaba sarfedeceği biliniyor. Kripto sektörüne sıkı düzenlemeler getirmek isteyen Japonya, diğer yandan gelişmekte olan sektörden yararlanmanın yollarını arıyor.

Ancak Asya’da son aylarda kripto sektörüne yönelik öne çıkan bölge ise Hong Kong oldu.

Özerk bölgeden gelen son haberlere göre şehirde ilk aşamada olan Blockchain ve Web3 şirketlerini finanse etmek için 100 milyon dolarlık ProDigital Future adında yeni bir fon kuruldu. Fon, altı ayda 30 milyon dolar toplarken büyüklüğün yıl sonuna kadar 100 milyon dolara ulaşması hedefleniyor.

ProDigital Future fonunun, Hong Kong dışında Singapur, Çin ve Avustralya’dan yatırımcı çektiği bildiriliyor.

Kripto sektörünü benimseme yolunu seçen Hong Kong hükümeti, kısa süre önce kripto para borsaları için yeni bir lisanslama rejimi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Uygulamanın Haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor ve katılımcıların müşteri tanıma prosedürü, kara para aklamayı önleme düzenlemeleri ve varlıkların güvenli bir şekilde saklanması gibi çeşitli ön koşulları karşılaması bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir