ChatGPT’ye hangi ülke ne tavır aldı?

 • 01

  OpenAI tarafından geliştirilen yapay zekâya dayalı sohbet robotu ChatGPT son dönemin en büyük teknoloji adımlarından biri olarak görülüyor. Robot, kendisine sorduğunuz soruları karşınızda bir insan varmış gibi cevaplayabiliyor.

 • 02

  İtalya

  İtalya, ABD’li startup OpenAI’nin popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi Batı’da yasaklayan ilk ülke oldu.

  İtalya bu kararında; OpenAI’de kullanıcıların diğer kullanıcıların chatbot ile yaptığı konuşmaların başlıklarını görüntülemesine izin veren bir veri ihlaline atıfta bulundu.

 • 03

  İngiltere

  Geçen hafta, İngiltere yapay zekaya dair yapılacak regülasyon planlarını açıkladı. Hükümet, yeni düzenlemeler oluşturmak yerine, farklı sektörlerdeki mevcut düzenlemelerin yapay zekaya uygulamalarını istedi.

  ChatGPT’den ismen bahsetmeyen İngiltere tasarısı, şirketlerin yapay zekayı ürünlerinde kullanırken izlemesi gereken güvenlik, şeffaflık, adalet, hesap verebilirlik ve itiraz edilebilirlik dahil olmak üzere bazı temel ilkelerin ana hatlarını belirliyor.

  İngiltere şu aşamada ChatGPT veya bu konuda herhangi bir yapay zeka için kısıtlamalar tasarlamıyor. Bunun yerine, şirketlerin AI araçlarını sorumlu bir şekilde geliştirmesini ve kullanmasını ve kullanıcılara belirli kararların nasıl ve neden alındığı hakkında yeterli bilgi vermesini istiyor.

  Dijital Bakan Michelle Donelan, geçtiğimiz Çarşamba günü Parlamento’da yaptığı bir konuşmada, üretken yapay zekanın ani popülaritesinin, teknolojiyi çevreleyen risklerin ve fırsatların olağanüstü bir hızla ortaya çıktığını gösterdiğini söyledi.

 • 04

  Avrupa Birliği

  Teknoloji düzenlemesi söz konusu olduğunda genellikle ön planda olan Avrupa Birliği, yapay zeka konusunda çığır açan bir mevzuat önerdi.

  Avrupa AI Yasası olarak bilinen kanunlar, yapay zekanın kritik altyapı, eğitim, kolluk kuvvetleri ve yargı sisteminde kullanımını büyük ölçüde kısıtlayacak.

  Reuters’e göre, AB’nin taslak kanunu ChatGPT’yi yüksek riskli uygulamalarda kullanılan genel amaçlı bir yapay zeka biçimi olarak görüyor. Yüksek riskli AI sistemleri, komisyon tarafından insanların temel haklarını veya güvenliğini etkileyebilecek sistemler olarak tanımlanıyor.

 • 05

  Almanya

  Alman hükümetinin Federal Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri Ulrich Kelber, Handelsblatt gazetesine Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın veri güvenliği endişeleri nedeniyle Chat-GPT’yi engelleyerek İtalya’nın izinden gidebileceğini söyledi.

  Kelber, Almanya’nın bu konu hakkında İtalya’dan daha fazla bilgi talep ettiğini açıkladı.

  “Prensip olarak, Almanya’da da böyle bir eylem mümkün” diyen Kelber, bunun eyalet yetki alanına gireceğini belirtti. Ancak Kelber, Chat-GPT’nin bloke edilmesi ile alakalı mevcut plan hakkında bilgi vermedi.

 • 06

  ABD

  ABD, AI teknolojisine gözetim getirmek için henüz herhangi bir resmi kanun tasarısı önerisinde bulunmadı.

  Öte yandan ülkenin Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, AI sistemlerini kullanan, tasarlayan veya dağıtan şirketlere riskleri ve potansiyel zararları yönetme konusunda rehberlik sağlayan ulusal bir çerçeve ortaya koydu. Ancak bu çerçeve gönüllülük esasına dayanıyor, yani firmalar kurallara uymadıkları için hiçbir sonuçla karşılaşmıyorlar.

 • 07

  Çin

  ChatGPT, Çin’de veya Kuzey Kore, İran ve Rusya gibi ağır internet sansürü uygulanan ülkelerde mevcut değil. Resmi olarak engellenmedi, ancak OpenAI ülkedeki kullanıcıların kaydolmasına izin vermiyor.

  Çin’deki birkaç büyük teknoloji şirketi alternatifler geliştiriyor. Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları olan Baidu, Alibaba ve JD.com, ChatGPT rakipleri için planlarını açıkladı.

  Çin, teknoloji devlerinin kendi katı düzenlemelerine uygun ürünler geliştirmesini sağlamak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir